Ezúton szeretném kifejezni a köszönetemet azoknak, akik segítségemre voltak az elektronikus könyvolvasással kapcsolatos szakdolgozatom megírásában azzal, hogy kitöltötték az űrlapot.
A kutatásom egyik fő kérdése: mennyire nyitott a magyar társadalom az e-könyvekben rejlő új lehetőségekre? Az alábbiakban szeretném Veletek megosztani a kapott eredményeimet.
Mivel a társadalom és a könyvek viszonya bizonyos értelemben egyfajta kulturális körkép, amelyet a gazdasági-társadalmi körülmények is befolyásolnak, így a jövőre nézve is sok hasznos tanulsággal szolgálhatnak a múlt jelentősebb eseményei és könyvszakmai fordulatai.
Feltételeztem, hogy az elektronikus könyvek olvasása összefügghet a társadalmi végzettséggel, az e-olvasók használata pedig a jövedelmi helyzettel is, azonban sok múlik a jelenleg is tanulmányaikat folytatók képzésén: mennyire sikerül felkelteni az érdeklődést a digitális irány felé és milyen eszközhasználati és milyen viselkedési szokásokat ismernek meg.
Az Ipsos 2014-es vizsgálódása alapján a Könyvfesztivál keretében végzett felmérésből az nyert bizonyítást, hogy a magyarok egyre kevesebbet költenek olvasásra, kultúrára, és nemcsak anyagi lehetőségeik romlása miatt. Szomorú tény, hogy a válaszadók 28 százaléka azt jelölte meg válaszként, hogy az olvasás nem érdekli.
A mai fejlődéshez hozzátartozik, hogy a gyerekek, kamaszok megismerkedjenek a számítógéppel és internettel, ugyanis nélkülözhetetlen napjainkban szociális fejlődésükhöz. Nagy valószínűséggel ez a tudás és technika az életük része lesz. A művelődés színvonala pedig általában kapcsolatban áll az anyagi helyzettel, sokszor annak függvénye.
Egyre inkább szükségünk is van arra – akár tanulmányainkhoz, akár munkánkhoz –, hogy szöveges tartalmakat minél gyorsabban, egyszerűbben be tudjunk szerezni és bármikor, akár utazás közben is olvashassuk azokat, hiszen a felgyorsult világ rohanó körforgásában minden percet ki kell használni…
A vizsgálat során mégis derült ki, hogy az emberek még mindig nem hajlandóak sokat költeni e-könyv olvasóra és e-könyvekre, annak ellenére sem, hogy egyre többen találkoztak már ilyen dokumentumokkal. Érdekes módon a válaszokból az érződik, hogy sokan most sem igazán értik az elektronikus könyvekben rejlő előnyöket, sok esetben talán megfelelő információkkal sem rendelkeznek ezekről!
Ugyanakkor – legalábbis részben – bizonyítást nyert az a hipotézis, hogy a befogadó közönség tagjai közül egyre többen mutatnak érdeklődést a digitális tartalmak irányába. Hiába, a világ halad - és muszáj lépést tartanunk vele.