Nemrég egy nagyon érdekes írásra bukkantam a blog.hu egy másik szerzőjének oldalán. Mivel a kamaszok problémáiról, pontosabban a pályakezdési gyomorgörcsről szól, hasznosnak látom itt is felhívni a figyelmet erre a cikkre.
Lényegében arról szól, hogy a válság - természetesen érhető módon - már a középiskolások életére is komoly hatást fejt ki, és a "gondtalan tini" lét ma már egyre kevesebbeknek adatik meg, akkor is nagy valószínűséggel olyan burokról van szó, amelyet a gyermekének mindent készen adó szülő von a fiatal köré - és nagy valószínűséggel ezzel hibát követ el, hiszen az ilyen tinédzserekből gyakran válnak követelőző, szüleiken élősködő huszonévesek vagy éppen: "mamahotelben" élő harmincasok.
Az említett blogból idézek:
"A szülői burok, a problémák elkendőzése csak árt. A kutatás azt is kiderítette, hogy a pénzügyi gondok szőnyeg alá söprése csak ront a kamaszok helyzetén. Nem látják ugyanis világosan az okokat, így a megoldásokat sem. Nincsenek tisztában például azzal, hogyan működik egy hitelkártya. Amíg az automata megfejhető, kit érdekel a kamat? A szülők sem járnak elől jó példával: nincsenek megtakarításaik, nem tudnak spórolni.
A gond az, hogy nagy valószínűséggel a szülők sem igazán tudnak hasznos tanácsokkal szolgálni, hiszen akkoriban egész mások voltak a munkaerőpiaci viszonyok egy frissen végzett számára. Bár több évtized alatt szüleink ugyan megélhették, hogy mekkorát fordult a világ és azóta egészen más elvárásokkal kell szembenéznie bármilyen korú munkavállalónak, éppen elég nehézséget jelenthet ez ő maguknak is, ráadásul most már azzal is számolni kell, hogy más emberi minőségek jelentik az értéket, mint egykor, ez pedig sokak számára zavaró lehet...